Bądź na bieżąco,

zapisz się na newsletter

nie teraz nie, dziękuję

tel. 81 532 43 98

kom. 695 945 243

e-mail: kontakt@verus.lublin.pl

Kontakt

Udostępnij na facebook.com

Tablice urzędowe

Budynki administracji publicznej muszą być oznaczone zewnętrzną tablicą urzędową oraz godłem.

Wynika to z obowiązujących regulacji prawnych, których podstawą jest rozporządzenie Rady Ministrów z 27 grudnia 1955 roku znowelizowane po raz ostatni  roku 2004.

Paragraf 5 rozporządzenia stwierdza, że wymiary szyldów urzędowych zależą od wysokości liter oraz długości napisu. Musi być jednak zachowany stosunek 1:3 szerokości do długości tablicy. Zalecana wysokość liter wynosi 5 cm. W przypadku długich nazw dopuszczalne są skróty. W rozporządzeniu nie sprecyzowano krojów czcionek.

Powyższe rozporządzenie odnosi się również do szyldów dla szkół i szyldów dla przedszkoli.

Podobne rozwiązania obowiązują w przypadku różnych korporacji zawodowych. Są one na ogół zawarte w księgach znaków. W przypadku zawodów prawniczych wymogi dotyczące tablic wynikają z uchwał samorządów określających ich treść i formę. Obowiązuje jednak ogólna zasada, że treść tablic nie może naruszać powszechnie obowiązujących zasad dotyczących etyki zawodowej oraz nie może mieć formy reklamy.

W wyniku konkursu ogłoszonego przez Ośrodek Badawczy Adwokatury przy Naczelnej Radzie Adwokackiej w 2009 roku zatwierdzone zostało opracowanie elementów identyfikacji wizualnej samorządu zawodowego adwokatów.

Tablice dla adwokata należy wykonywać w kolorze szarym o zawartości czerni od 50 do 90%, srebnym, złotym oraz zielonym. Istnieje też możliwość zastosowania na podłoże koloru białego, wtedy liternictwo powinno być wykonane w jednym z wyżej wymienionych kolorów. Zalecaną do wykorzystania czcionką jest Ottawa a także Times New Roman. Wymiary tablic informacyjnych zewnętrznych mają wynosić 400 mm x 160 mm oraz 400 mm x 65 mm, zaś tablic wewnętrznych 220 mm x 200 mm. Tablice powinny być realizowane w technice ploterowej z wykorzystaniem folii półmatowej, naklejonej na twarde podłoże np. PVC lub plexi. Dopuszczalne są również tablice na blasze mosiężnej. Otwory mocujące umieszczone w narożach 15 mm od brzegu z zaślepką.

W sposób bardzo szczegółowy określone są zasady według, których należy wykonywać tablice kancelarii notarialnych. Wymiary ich to 50 x 35 cm, obowiązującymi kolorami jest biały lub srebrny. Nazwisko notariusza może zajmować nie więcej niż 16 cm wysokości tablicy, napis kancelaria notarialna powinien być wykonany literami o wysokości 3 cm natomiast wysokość godła określono na 7cm.

Najbardziej liberalnie z pośród korporacji prawniczych do zagadnienia tablic dla kancelarii notarialnych odnosi się Krajowa Izba Radców Prawnych.

Obowiązującą uchwałą zlikwidowała ograniczenia dotyczące ich wielkości jak też kolorystyki tablic dla kancelarii notarialnych.

Zaleca się natomiast umieszczenie logo.

W przypadku tablic gabinetów lekarskich podobnie jak to ma miejsce w zawodach prawniczych obowiązuje bezwzględny zakaz reklamy. Naczelna Rada Lekarska w uchwale nr 18/98III z dnia 28 kwietnia 1998 roku upoważniła okręgowe rady lekarskie do opracowania wzoru tablicy informacyjnej.

Informacje podawane przez lekarza na tablicy powinny mieć obiektywny, uniwersalny charakter.

Nie mogą promować gabinetu poprzez proponowanie rabatów, bonifikat lub w inny sposób nakłaniać pacjentado korzystania z jego usług. Lekarzowi nie wolno przy tym stosować zasad nieuczciwej konkurencji np. poprzez informowanie o kosztach leczenia.

Prawo geodezyjne i kartograficzne nakłada obowiązek na właścicieli nieruchomości oznakowania ich numerem porządkowym (art. 47b) Tabliczka taka powinna być umieszczona w widocznym miejscu i utrzymywana we właściwym stanie. Nie stosowanie się do tego przepisu grozi mandat w wysokości do 250zł

Wykonujemy wszystkie wyżej wymienione rodzaje tablic urzędowych przy zastosowaniu szerokiej gamy materiałów.  Na podłoża stosujemy pleksi, pcv, dibont oraz blachę. Grafikę wycinamy w folii lub drukujemy solwentowo i laminujemy. Zewnętrzne i wewnętrzne tablice urzędowe możemy również wygrawerować w laminacie grawerskim ploterem CO2 lub ploterem CNC w metalach kolorowych lub w aluminium.

przejdź do galerii zdjęć »

Lista plików do pobrania