Pieczątki
Mix automatów stemplarskich |
Pieczątki szkieletowe |
pieczątki na poczekaniu Lublin |
Realizujemy pełny zakres usług stemplarskich. W ofercie posiadamy automaty o zróżnicowanej wielkości płytki tekstowej, datowniki, numeratory, etui metalowe i plastikowe, kołki drewniane i plastikowe firm Trodat, Wagraf, Modico, Shiny oraz Colop.
Wykonujemy pieczątki samotuszujące – polimerowe i laserowe oraz pieczątki ekspresowe (tzw. pieczątki w 5 minut czyli pieczątki od ręki) w technologii flash stempel. Zapraszamy do naszej siedziby gdzie na wykonamy dla Państwa pieczątki na poczekaniu.
Oferujemy pieczątki firmowe – nagłówkowe, tabelaryczne, faksymile, podpisówki a także stemple artystyczne i ex librisy. Dla stałych Klientów prowadzimy historię zamówień co gwarantuje utrzymanie wizualnej tożsamości firmy.
Pieczęć jest znakiem własnościowym i rozpoznawczym osoby fizycznej lub prawnej wyciskanym za pomocą stempla (tłoku). Stanowi zabezpieczenie nienaruszalności pisma lub przedmiotu. Użycie pieczęci wymaga dodatkowego nośnika np. złota, ołowiu, laku, wosku.
Szczególnie okazałe i piękne pieczęcie używane były w średniowieczu. Tłoki ich wykonywane były przez złotników na specjalne zamówienia. Do najokazalszych należała pieczęć papieska (bulla), pieczęć monarsza, majestatyczna, rycerska. Ze względu na funkcję pieczęć dzielimy na pieczęć mniejszą i pieczęć sygnetową.
Pieczątka natomiast ma za zadanie pozostawienie trwałego odcisku na papierze lub innym podłożu. Protoplastą współczesnej pieczątki były pieczęcie znane w czasach starożytnych w Mezopotamii, Egipcie, Grecji.
Współczesne pieczątki można podzielić ze względu na materiał pozostawiający odbicie:
- na pieczątki samotuszujące – polimerowe i laserowe
- oraz flesh (w 5 minut, pieczątki beztuszowe).
Nadal najbardziej rozpowszechnione są pieczątki wykonywane z polimeru. Polimery (gr. polymeres- wieloczęściowy) są substancjami chemicznymi o bardzo dużej masie cząsteczkowej. Są one jednym z podstawowych budulców organizmów żywych. Syntetyczne uzyskuje się w wyniku łańcuchowych lub sekwencyjnych reakcji polimeryzacji ze związków posiadających minimum dwie grupy funkcyjne zwane monomerami.
Pierwszym etapem wykonania pieczątki polimerowej jest wydruk z drukarki laserowej na papierze polimeryzowanym pożądanego tekstu. Następnie wzór z papieru (kalki) przenosi się na film światłoczuły. Kolejnym etapem jest naświetlanie płynnego polimeru poprzez negatyw promieniami UV. Promieniowanie ultrafioletowe, nadfiolet jest promieniowaniem elektromagnetycznym o długości fali krótszej niż światło widzialne. W wyniku tego naświetlenia następują zmiany struktury polimeru z płynnego w stały. Teraz należy w wymywarce ultradźwiękowej „wymyć” zbędne fragmenty gumki a następnie pod wpływem UV ją utwardzić.
Kolejną metodą wykonywania pieczątek jest wypalanie tekstu w gumie za pomocą promienia plotera laserowego CO2. Guma do pieczątek laserowych otrzymywana jest z kauczuku w procesie wulkanizacji. Dobra guma do pieczątek jest bezwonna i bezpyłowa. Jest bardzo elastyczna i trwała, odporna na ścieranie, wilgoć oraz zmiany temperatury. Aby otrzymać trwałą i dobrze odbijającą się pieczątkę należy odpowiednio zogniskować wiązkę laserową na materiale-gumie. Poprzez poprawne dobranie parametrów (prędkości i mocy lasera) uzyskuje się stożkowaty kształt grawerowanej litery. Powoduje to, że litera styka się z podłożem większą powierzchnią (podstawą stożka) co zapewnia jej dużą stabilność i wydłuża w związku z tym okres eksploatacji pieczątki. Więcej na temat działania lasera CO2 na stronie http://www.grawerowanie-lublin.pl/
W pieczątkach wykonanych w technologii flesz znanych jako pieczątki beztuszowe materiałem pozostawiającym odbicie jest światłoczuła guma posiadająca setki tysięcy mikroporów. W technologii tej można uzyskać bardzo precyzyjne odbicie nawet z rozdzielczością 1200 dpi, co umożliwia umieszczenie na pieczątce bardzo skomplikowanej grafiki np. logo firmy a nawet fotografii. Możliwe jest też zastosowanie bardzo małych i cienkich czcionek np. 4 pkt bez żadnego uszczerbku dla jakości odbicia. Takich możliwości nie dają pieczątki polimerowe ani laserowe. Mikroguma zastosowana w tego typu pieczątkach wchłania tusz, którym nasączony jest cartrige. Jest to tusz olejowy niewysychający oraz pozostawiający nieusuwalną odbitkę. Zapas tuszu, którym nasączony jest cartige pozwala na wykonanie kilkudziesięciu tysięcy idealnych odbić.
Następnie możliwe jest jego uzupełnienie. Pieczątki w technologii flesz (pieczątki w 5 minut) wykonuje się w sposób bardzo prosty i zarazem szybki. Na światłoczułej gumie stykowo umieszcza się kliszę z tekstem i naświetla lampą błyskową w specjalnym urządzeniu. Czas wykonania takiej pieczątki to zaledwie kilka minut, dlatego też znane są one jako „pieczątki w 5 minut”. Należy dodać, że jest to metoda w pełni ekologiczna w całym procesie technologicznym, wyeliminowane zostały wszelkie nieprzyjazne dla środowiska związki chemiczne.
Oprócz wyżej wymienionych ze względu na nośnik odbijający wyróżniamy jeszcze pieczątki metalowe, suche stemple oraz pieczątki techniczne . Pieczątki dzielimy również ze względu na obudowę na automaty samotuszujące, pieczątki na kołku, pieczątki kieszonkowe oraz specjalne np. w długopisie.
Na pieczątce firmowej powinno znaleźć się:
- nazwa firmy
- imię i nazwisko przedsiębiorcy
- dane adresowe siedziby firmy
- NIP Numer Identyfikacji Podatkowej ( art. 16 Ustawy o swobodzie działalności gospodarczej)
- REGON – Rejestr Gospodarki Narodowej ( art. 43 ust.3 Ustawy o statystyce publicznej)
Oczywiście oprócz tych obligatoryjnych danych dodać można numer telefonu, adres e-mail, czy nazwę strony WWW. Pieczątką posługujemy się wszędzie poczynając od faktur poprzez korespondencję firmową a kończąc na dyspozycjach bankowych. Dobrze jest w związku z tym dodać na niej nieobowiązkowe informacje, które umożliwią naszemu kontrahentowi nawiązanie z nami kontaktu. Dla podniesienia jej walorów estetycznych oraz promowania wizerunku firmy korzystnie jest umieszczenie znaku firmowego-logo.